Anayasa Tartışmaları 6: Kuvvetler Ayrılığı Prensibi

Kralın mutlakiyetçi yönetimine son vermeyi amaçlayan anayasal hükümet düzeninin en önemli unsurlarından biri yasama – yürütme – yargı arasında sağlanması gereken bağımsızlık.

Yasama, yürütme, yargı alanlarının meşru alanlarına diğerleri tarafından sataşma, anayasal hükümet düzeni için büyük risk yaratıyor. Kuvvetler ayrılığı prensibi, toplumu bu üç kamu gücünün aşırılıklarından korumayı amaçlıyor.

Bu kamu güçlerinden hangisinin diğerlerinin alanlarına sataşmasının daha kötü olduğu üzerinde tartışmalıyız. Yasamanın, “seçim sonucu halkın iradesinin temsilcisi” olduğu iddiası çok büyük risk yaratıyor. Seçimler, yasama üyelerine anayasayı zorlamaları, yırtıp atmaları yetkisini vermiyor.

Bu nedenle, yargı gücünün anayasanın yorumlanmasında hür, saf ve anayasaya sadık olması gerekiyor. Yargı üyelerinin, toplumun tam güvenine ve desteğine sahip olması elzem. Toplumun genelinin, yargı üyelerinin saflığı, sadakatı ve zekâsı hakkında şüphe duymaları, anayasal hükümet düzeninin temeline bomba koymakla eş anlamlı. Şeref ve otoritenin zirvesinde oturmaları gereken yargı mensupları, bu özelliklerinin öneminin ne kadar farkında?

Anayasal hükümet düzeninde, halk, egemenlik hakkını seçilmişler ile atanmışlara gönüllü olarak devrediyor. Bu devir, “arzu“nun yerini “aklın“, “kişisel çıkar“ın yerini “kamu yararı“nın, “organize adalet için bireyin yerini devletin alması“nı içeriyor. Bu egemenlik devri, “çoğunluğun mutlakiyetçi hakimiyeti”ni değil, her şekli ile mutlakiyetçiliğin engellenmesini amaçlıyor.

Kuvvetler ayrılığı prensibinin, anayasal hükümet düzeni için olan vazgeçilmez önemini unutmamalıyız.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s